Dolaskom proljeća i toplijeg vremena, a pogotovo ljeti za vrijeme vrućih ljetnih noći, omiljena aktivnost svake obitelji ili prijatelja je roštiljanje. Punog želudca svako druženje je bolje kaže stara poslovica, te je upravo zbog toga roštilj na ugljen simbol dobre zabave i druženja. No zbog čega odabrati baš roštilj na ugljen između mnoštva novih vrsta roštilja poput električnog i plinskog, kako prepoznati kvalitetan roštilj i u konačnici kako napraviti roštilj pročitajte u nastavku.
Sadržaj:
Vrste roštilja i koji odabrati?
Danas razlikujemo nekoliko vrsta roštilja, a to su električni roštilj, plinski roštilj i roštilj na ugljen. Prema praktičnosti i brzini roštiljanja plinski i električni roštilji u zasigurnoj su prednosti, no roštiljanje ne obuhvaća samo spremanje hrane, već i zabavu. Roštilj na ugljen se može pohvaliti da daje najukusnije jelo zbog dima i prave vatre, te uz to donosi zanimaciju tijekom spremanja vatre i žara za roštiljanje.
Ovisno o kvaliteti roštilja te vrsti ovisi i cijena. Roštilj na ugljen dolazi i u drugim varijacijama poput kamina o kojem ćemo pisati nešto kasnije u ovom tekstu ili pak osobne improvizacije s krugom od kamenja i gradelama. Naravno, prilikom kupnje roštilja veoma je važno obratiti pažnju na njegovu kvalitetu, da nisu korištene boje koje se nerijetko tope pod vatrom, te da je stabilan.
Roštilj na ugljen stoji na četiri noge, stoga je bitno da je stabilan i da se na najmanje drmanje neće srušiti. Osim toga, roštilj je dugotrajan i može vam trajati dugi niz godina, stoga izdvajanje nešto više novaca za kvalitetan roštilj je bolja investicija nego kupnja jeftinog roštilja koji neće trajati dugo i pečenje mesa na njemu će predstavljati pravu muku.
Ukoliko je roštilj na ugljen koji ste kupili ofarban, prije prvog pečenja pustite vatru da gori neko vrijeme kako bi se boja ukoliko je topljiva otopila.
Kako prepoznati kvalitetan roštilj?
Veoma je bitno obratiti pažnju na materijal izrade samog roštilja, jer materijal diktira njegovu kvalitetu i dugotrajnost. Kupnjom kvalitetnog roštilja uštedjeti ćete si novac na dugoročno, te ćete si olakšati roštiljanje.
Također veoma je bitno da znate za koju količinu mesa će vam roštilj na ugljen služiti, te po tome i odaberete određenu veličinu roštilja. Ukoliko roštiljate za manji broj ljudi birate manji roštilj, no ukoliko imate široku obitelj tada birate čim veći roštilj kako biste meso ili ostala jela morali na gradelama peći u što manje tura.
Kako spremiti roštilj na ugljen?
Sada kada ste odabrali kvalitetan roštilj na ugljen vrijeme je da svojim prijateljima i obitelji budete odličan majstor. Najvažnija stvar kod roštiljanja s ugljenom je dobro odraditi potpalu i žar. Najjednostavnije je paljenje vatre tako da se u sredinu roštilja postavi zgužvani papir ili novine, a oko njega u obliku piramide tanka drvca koja će brzo zahvatiti vatra. Nakon toga na vatru se ponovno u obliku piramide dodaju veća drva i tako se dobiva prava vatra.
Žar se može osim s ugljenom i raditi s debelim cjepanicama, no tada će vam za žar biti potrebno više vremena. Ugljen jednostavno istresite po vatri, čekajte da se ona ugasi i da se ugljen užari, te nakon toga stavite gradele i meso. Ukoliko se tokom pečenja mesa u nekom trenutku upali vatra, sve možete riješiti s plastičnom bocom napunjenom vodom i rupicom na čepu. Jednostavno malo vode isipajte na vatru da se ugasi i da ne utječe na žar.
Održavanje roštilja
Kako bi se pobrinuli o dugotrajnosti, roštilj na ugljen mora biti pravilno održavan. To znači da nakon pečenja roštilj morate očistiti i pravilno skladištiti. Izbjegavajte roštilj ostavljati vani na kiši, jer to može dovesti do hrđanja određenih dijelova i uništavanja njegovog izgleda. Također poslije svakog pečenja očistite gradele s čeličnom četkom, a prije pečenja dobro je na vatru ih staviti malo kako bi se spalile eventualne nečistoće prije stavljanja mesa.
Kamin za roštiljanje
Kamin je malo skuplja varijacija nego roštilj na ugljen, no on je puno kvalitetniji, svevremenski i omogućuje spremanje više jela od samog mesa na roštilju. Primjerice u kaminu može se peći peka ili okretati odojak. Osim toga kamin vašoj okućnici daje osjećaj luksuza i služi i kao dodatak samom vrtu, gdje čete staviti vanjsku kuhinju.
Veoma je važno da se pravilno brinete o roštilju, te da roštiljanje s ugljenom pretvorite u zabavu tijekom paljenja vatre i stvaranja žara, kako bi vašim uzvanicima bilo zanimljivo.
Sijanje trave. Trava se saditi ili sredinom proljeća ili sredinom jeseni, ali najbolje vrijeme je ipak sredina jeseni zbog više razloga (manja ljudska aktivnost na travnjaku, više kiše, manji rast korova). Čitajte više …
Članci iz iste kategorije:
- Brzo i učinkovito pripremanje roštilja
- Plinski roštilji za svaki džep
- Povećajte užitak roštiljanja kupovinom raznih dodataka za roštilje
- LED žarulje e27 i njihove prednosti u odnosu na ostale
- Inovativan način za grijanje prostora
- Najbolje kosilice ovisno o veličini travnjaka
- Nahranite svoju travu za kvalitetan rast