Na tržištu se danas mogu pronaći razne vrste računala, a prevladavaju stolna i prijenosna. Obje vrste sastavljene su od sličnih komponenti, samo u nešto drugačijem obliku. Svaka komponenenta zaslužna je za određeni dio rada računala. Za performanse je najzaslužniji procesor, ali vrlo bitna je i količina radne memorije.
Kada je riječ o podacima i njihovoj pohrani, stolna i prijenosna računala uglavnom imaju ugrađen tvrdi disk kojeg mnogi često nazivaju i engleskim nazivom, hard disk.
Sadržaj:
Informatički podaci na sigurnom
Tvrdi disk je dio računala koji služi za pohranu podataka. Pri kupnji biste trebali obratiti pažnju na dva podatka u specifikacijama:
- Kapacitet
- Brzina prijenosa
Kapacitet tvrdog diska se uglavnom mjeri u gigabajtima, ali u posljednje vrijeme se već mogu pronaći i oni veličine jednog i više terabajta. Brzina prijenosa mjeri se kao broj okretaja u minuti i u specikacijama tvrdog diska pronaći ćete je u obliku oznake RPM. Prije par godina su tvrdi diskovi uglavnom imali taj RPM u vrijednosti 5400, dok se danas uglavnom u trgovinama mogu kupiti oni koji imaju vrijednost 7200 RPM. Nije teško za zaključiti koji se više isplati kupiti.
Spašavanje podataka s tvrdog diska
Kao i brojne druge komponente računala, tvrdi disk u računalu je podložan kvarovima koji mogu biti:
- Hardverski
- Softverski
Hardverski kvarovi tvrdog diska su oni koji se odnose na oštećenje nekih njegovih vanjskih dijelova, dok se pod softverskim podrazumijevaju oni koji su uzrokovani nekim problemima s pristupom podacima. U oba slučaju može doći do nedostupnosti podataka koji se na njemu nalaze ili u najgorem slučaju, do gubitka podataka.
Srećom, danas postoje alati kojima možete pokušati spasiti podatke. Ponekad ćete to moći uz pomoć nekih jednostavnih programa. No, ako to nije moguće, možete se obratiti specijaliziranim tvrtkama koju posjeduju posebne strojeve kojima mogu pokušati spasiti sve ili barem dio vaših podataka koji su nestali zbog kvara tvrdog diska.
Čitajte i sljedeći članak: Restavriranje podataka u slučaju kvara tvrdog diska
Najčešće se restavriranje podataka s HDD radi na način da se sve datoteke kloniraju na novi disk.
Sve niža cijena informatičkih komponenti
Ono što karakterizira informatičke komponente, osim sve boljih i naprednijih verzija tijekom godina je i sve niža cijena. Na tržištu su brojni proizvođači koji se nastoje nametnuti pa cijene relativno brzo padaju. To je vrlo uočljivo na primjeru prodaje računalnih tvrdih diskova. Još do prije nekoliko godina su diskovi od, primjerice, 512 GB bili iznimno skupi i mnogi korisnici nisu niti pomišljali na njihovu kupnju.
Danas se na tržištu mogu pronaći već i modeli veći od 1 TB, a tvrdi diskovi manjeg kapaciteta su cjenovno vrlo prihvatljivi prosječnom korisniku.
Članci iz iste kategorije:
- Restavriranje podataka u slučaju kvara tvrdog diska
- Različite vrste spašavanja podataka iz diska
- Spašavanje podataka iz diska je posao za računalne majstore
- NAS Synology kao odlično mrežno rješenje
- Što je NAS Synology i čemu on služi?
- Carnet domena za domaće tržište
- Jednostavnije upravljanje web hostingom uz cPanel